Strona główna / Złote świnki dla naiwnych.

Złote świnki dla naiwnych.
2 września 2019 | Czas czytania: 2 minuty

To jedna z tych historii, w które trudno uwierzyć. Siedmioro mężczyzn zarobiło ponad 1 500 000 zł na sprzedaży naiwnym monet z cynku i cyny, jako złotych; w żargonie nazwanych „złotymi świnkami”. Sąd w Łodzi skazał ich na sporą odsiadkę.

Kiedy w banku wpłacasz albo wypłacasz dużą gotówkę obserwuję Cię. Jak tylko uznam, że jesteś dobrym materiałem, mój kolega Cię przejmie. Będzie i trzeci z nas. Jak się uda, zarobimy na Tobie spore pieniądze…

Oszuści działali w grupie

Czy tak myślał przestępca, który zarobił wspólnie z kolegami duże pieniądze na oszustwie „na złote monety”? Całkiem możliwe…

Według prokuratury sprawców było siedmioro, ale podzielonych na grupy, najczęściej po trzy osoby. Jak dzieli się pracą?

Otóż pierwszy, wypatruje w banku klienta, operującego dużą gotówką. Te informacje przekazuje następnie wspólnikowi, który udając Rosjanina, nawiązuje rozmowę ze wskazanym wcześniej człowiekiem, tuż po wyjściu z budynku.

Co oferuje rzekomy Rosjanin? Przede wszystkim cenne złote monety po okazyjnej cenie. Ponieważ człowiek może nie ufać transakcji na schodach banku, do oszusta dołącza trzecia osoba. Dlaczego?

Żeby wzbudzić zaufanie. Dlatego trzeci oszust udaje przypadkowego lekarza lub adwokata. Po tym jak dołącza do rozmowy, bierze monetę, idzie, rzekomo do kantoru lub złotnika, następnie wraca i potwierdza, że wszystko jest w porządku. Wyciąga portfel i kupuje walor.

Inny wariat tego oszustwa polega na podaniu numeru telefonicznego przez rzekomego adwokata do kantoru, w którym kupujący mógł potwierdzić autentyczność monet. Oczywiście pod numerem znajduje się kolejny oszust. 

Co robi namawiany do zakupu klient? Chwyta za portfel, wykłada sporą sumę i kupuje bezwartościowy złom.

Surowe wyroki

Według łódzkich śledczych szajka grasowała w całej Polsce przez blisko 10 lat. Oszukała 36 osób na ponad 1 500 000 , a rekordowe oszustwo to sprzedaż monet z cyny i cynku, za które naiwny zapłacił 125 000 zł

Oskarżeni dostali surowe wyroki: dwóch 10 lat więzienia, jeden 8 lat pozbawienia wolności, dwóch kolejnych 6 lat, ostatnich po 5 lat pozbawienia wolności. Ponadto oskarżeni mają oddać 640 000 zł.

Map


Fatal error: Call to undefined function get_blog_details() in /home/reporter/public_html/AJ/wp-content/themes/Less-master/index.php on line 280