Strona główna / SMS z skarbówki i policji to bzdura!

SMS z skarbówki i policji to bzdura!
4 lipca 2019 | Czas czytania: 2 minuty

Na telefon komórkowy przyszedł SMS z urzędu skarbowego lub policji? To nowy sposób oszustów na wyłudzenie danych. Skasuj taką wiadomość natychmiast.

SMS, który przyszedł do pana Jerzego z Łodzi (nazwisko do wiadomości redakcji) był takiej treści:

„Uprzejmie informujemy, że w dniu jutrzejszym przyjdą do pańskiej firmy urzędnicy kontroli skarbowej w celu kontroli. Jeśli nie może Pan być na miejscu, proszę kliknąć na link i wypełnić formularz w celu przełożenia wizyty.”

SMS z skarbówki

Wiadomość wydała się panu Jerzemu dziwna – przede wszystkim takie informacje  otrzymywał dotychczas jedynie pisemnie. Początkowo uznał to za bzdurę, ale że sprawa nie dawała spokoju przedsiębiorcy, zadzwonił do urzędu skarbowego i do naszej redakcji.

Na jego prośbę wyjaśniliśmy zagadkę dziwnego esemsa. Skontaktowaliśmy się z Agnieszką Pawlak, rzeczniczką Izby Administracji Skarbowej w Łodzi, która potwierdziła nasze i pana Jerzego przypuszczenia.

Mamy do czynienia z kolejną próba zainfekowania smartfonu i próby wyłudzenia danych.

– Nie wysyłamy powiadomień o kontroli ani mailem, ani esemesem, ale zawsze pisemnie – tłumaczy Agnieszka Pawlak. ­– W ostatnim czasie odbieramy telefony od przedsiębiorców i ludzi, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej o tego rodzaju akcji. Dlatego prosimy o zignorowanie wiadomości.  

SMS z policji

Podobnej treści SMS przyszedł także na telefon kolejnego naszego czytelnika. Tym razem od rzekomego policjanta. Ale na szczęście oszust nie popisał się szczytem profesjonalizmu, ponieważ wiadomość jest pełna błędów.

Co w takim wypadku należy zrobić? Przede wszystkim nie klikać na linki w wiadomości oraz nie otwierać żadnych załączników. Innymi słowy nie robić nic, poza usunięciem takiego esemesa lub wiadomości.

W innym przypadku możemy zainfekować złośliwym oprogramowaniem nasz telefon lub komputer. A to pierwszy krok do realnej straty pieniędzy.

Panu Jerzemu, dziękujemy za zaufanie, że wyjaśnimy tę sprawę. Mam nadzieję, że pomogliśmy.

MaP


Fatal error: Call to undefined function get_blog_details() in /home/reporter/public_html/AJ/wp-content/themes/Less-master/index.php on line 280