Strona główna / Przekręt za 800 000 zł.

Przekręt za 800 000 zł.
10 maja 2019 | Czas czytania: 2 minuty

Ponad 800 000 zł z środków unijnych zainkasowała warszawska firma organizująca szkolenia. Sęk w tym, że szkoleń nie było.

Policjanci z Wydziału do walki z Korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzenie dotacji unijnych.

W ręce śledczych trafił szef warszawskiej firmy i dwie kobiety, które organizowały dochodowe szkolenia, które nigdy się nie odbywały.

Niezły pomysł na biznes

W styczniu tego roku policjanci z Bydgoszczy sprawdzają trop, który prowadzi do jednej z warszawskich firm. Według śledczych szefowie spółki zamieszani są wyłudzenia dotacji unijnych. Ale trzeba udowodnić tę hipotezę.

Firma zajmuje się bowiem prowadzeniem szkoleń w sektorze handlowym i publicznym i na tym zarabia.  Innymi słowy wygrywa przetargi, realizuje szkolenia w Polsce i dostaje dofinansowanie ze środków unijnych.

W teorii sprawa jest prosta. Firma ma dochody i prosperuje. Ale jej szefowie dochodzą do wniosku, że można uczynić z „szkoleń” jeszcze bardziej intratny interes.  Jak?  To proste – nie organizując ich wcale.

Szkolenia, których nie było

Jedno z spotkań odbywa się na terenie Bydgoszczy. W papierach wszystko wygląda wspaniale, ale nie do końca. Okazuje się bowiem, że warszawska spółka, razem z podwykonawcą projektu z województwa wielkopolskiego tworzy fałszywą dokumentację.

Co takiego w niej jest? Wszystko, co potrzeba, aby wziąć z unii kasę: fikcyjne listy obecności na warsztatach, zbiorcze ewidencje godzin pracy personelu, deklaracje i kwestionariusze udziału w projekcie.

Ile za fałszywki?

Z zebranych przez policję  informacji wynika, że warszawska firma mogła wyłudzić w ten sposób ponad 800 000 zł. ze środków unijnych przeznaczonych dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Funkcjonariusze  zatrzymali pracownicę warszawskiej firm, która pełniła funkcję koordynatora w realizacji projektów. Potem kryminalni ujęli właścicielkę firmy z województwa wielkopolskiego. Ponieważ jej firma była podwykonawcą projektów i zajmowała się poszczególnymi szkoleniami, trafiła za kratki.

Natomiast trzecią osobą zatrzymaną w śledztwie był szef warszawskiej firmy, który odpowiadał za całość realizowanych projektów.

W Prokuraturze  Okręgowej w Bydgoszczy usłyszeli zarzuty dotyczące tzw. oszustwa kredytowego polegającego na przedstawieniu sfałszowanych dokumentów poświadczających nieprawdę w celu uzyskania dotacji.

Dodatkowo śledczy udowodnili mężczyźnie przestępstwo tzw. korupcji menadżerskiej polegającej na przyjęciu korzyści majątkowej w zamian za nadużycie udzielonych mu uprawnień.

Podejrzany przyjmował „łapówki” od firm w zamian za udział w projektach. Mężczyzna wziął co najmniej 87 000 od kobiety za możliwość uczestniczenia w dwóch projektach na terenie wielkopolski i kujawsko-pomorskiego.

Od podejrzanych na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie o łącznej wartości ponad 900 000 zł m.in. gotówkę, pieniądze na koncie, działki gruntowe, a nawet część domu w Warszawie.

Podejrzanym może grozić kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Map


Fatal error: Call to undefined function get_blog_details() in /home/reporter/public_html/AJ/wp-content/themes/Less-master/index.php on line 280