Strona główna / Prawo jazdy z ogłoszenia. Za 20 000 zł.

Prawo jazdy z ogłoszenia. Za 20 000 zł.
7 czerwca 2019 | Czas czytania: 2 minuty

Od pewnego czasu na portalach internetowych Marcin Biernat oferuje możliwość załatwienia prawa jazdy bez egzaminów. Przyjrzeliśmy się temu. I co okryliśmy?

Ogłoszeniodawca to Marcin Biernat albo Michał Fleszak lub Szymon Gapiński. Co takiego oferowali panowie? Przede wszystkim pośrednictwo w załatwieniu prawa jazdy, bez żadnego egzaminu. Jak?

Dobra gadka

Wykonaliśmy telefon pod podany numer. Odebrał mężczyzna potwierdzając, że ma znajomości w w urzędach „właściwych do wydawania praw jazdy, jak również w policji oraz w sądach.” Dlatego może załatwić taki dokument.

– Bez egzaminu” – pytamy?

– Jak najbardziej – słyszymy w odpowiedzi. – Dokument jest całkowicie legalny i można go odebrać we wskazanym urzędzie komunikacji. Jeśli się Pan zdecyduje, proszę o kontaktów, ponieważ klientów jest sporo.

– Cena?

– Za szybkie i bezstresowe załatwienie sprawy od 5000 zł w górę. Wszystko zależy od czasu i kategorii prawka. Jak się Pan zdecyduje, proszę o telefon, uzgodnimy cenę i zaczniemy sprawę załatwiać.

Każde oszustwo ma swój koniec

Zaczęliśmy temat drążyć. Na kogo faktycznie zarejestrowany jest numer telefonu w ogłoszeniu i kto się za nim kryje?. Czy oferowane prawo jazdy nie jest czasami dokumentem kolekcjonerskim, za który płaci się ciężkie pieniądze?.

Jak się okazało, nie byliśmy jedynymi, którzy chcieli poznać odpowiedzi na te pytania. Policja również namierzała trójkę obrotnych panów i jak okazało aresztowała rodzinę, która stała za oszustami na prawo jazdy.

Śledczy ustalili, że aż kilkadziesiąt osób z Polski uwierzyło naciągaczom i wpłaciło na podany przez nich rachunek bankowy nawet do 20 000 zł. Jedna z ofiar zapłaciła za prawko nawet 70 000 zł.

Jednak po dokonaniu wpłaty, kontakt natychmiast urywał się. A oszukani nie zgłaszali przestępstwa organom ścigania, bojąc się odpowiedzialności karnej.

Kto za tym stał? Okazało się, że trzej bracia w wieku 27, 18 i 16 lat a ponadto 32-letnia żona jednego z nich.

Za zarobioną łatwą kasę kupili: samochód, skuter wodny, luksusowy sprzęt do domu i modne ubrania oraz także wycieczki  zagraniczne.

SoH


Fatal error: Call to undefined function get_blog_details() in /home/reporter/public_html/AJ/wp-content/themes/Less-master/index.php on line 280