Strona główna / Parkowanie w centrum miast bez mandatu.

Parkowanie w centrum miast bez mandatu.
25 lipca 2019 | Czas czytania: 2 minuty

Jeśli zainkasowaliście mandat za parkowanie w centrum nie musicie za niego płacić. Dlaczego? Według Najwyższej Izby Kontroli tzw. Strefy Płatnego Parkowania w wielu miastach istnieją tylko w teorii. Ale opłaty za nie już nie…

W czerwcu tego roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczący płatnego parkowania w miastach.  Jak się okazało, zyski czerpane z opłat są ogromne. Na przykład tylko w samym Wrocławiu przez ponad cztery lata miasto wyciągnęło z kieszeni kierowców 49 800 000 zł. Ale, jak się okazało – nie zawsze legalnie i zgodnie z prawem.

Co ciekawe chodzi nie tylko o same opłaty, ale również o mandaty za parkowanie.

Otóż kontrolerzy NIK stwierdzili, że oznakowanie wielu stref nie jest zgodne z przepisami ustawy Prawo o ruchu drogowym.  Jakich miast to dotyczy? Według Izby są to: Głogówek, Opole Gdańsk i Łodzi, w których „brak prawidłowego oznakowania miejsc postojowych w SPP może podważać podstawę pobierania opłat za postój”.

Innymi słowy bez: znaków informujących o początku i końcu strefy a także białej linii oznaczającej miejsca postojowe i linii poziomych określających stanowisko miejsca te nie są miejscami parkingowymi.

Co to oznacza? Jeśli kierowca dostał mandat za brak opłaty parkingowej, a miejsce nie było prawidłowo oznaczone, może domagać się zwrotu pieniędzy od miasta. I to nie jest tylko opinia NIK.

Zdanie kontrolerów podziela także sąd. Według Naczelnego Sądu Administracyjnego opłaty pobierane są tylko w tym przypadku, jeśli strefa jest oznakowania pionowo i poziomo.

Innymi słowy konieczne są: znaki drogowe informujące o strefie płatnego parkowania oraz pomalowane linie określające miejsca parkowania.

Podsumowując –  jeśli za wycieraczką auta zobaczycie mandat za parkowanie upewnij się czy na pewno jesteś na pewno w Strefie Płatnego Parkowania. Bo jak nie, to mandat można odesłać temu, kto go wystawił.

Raport NIK można przeczytać https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/plac-i-parkuj.html

Map


Fatal error: Call to undefined function get_blog_details() in /home/reporter/public_html/AJ/wp-content/themes/Less-master/index.php on line 280