Strona główna / Chemiczna trucizna w centrach miast

Chemiczna trucizna w centrach miast
3 czerwca 2019 | Czas czytania: 2 minuty

Policja na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach zatrzymała pięć osób z tzw. „mafii śmieciowej ”. Przestępcy zajmowali się nielegalnym składowaniem odpadów chemicznych. To kolejna odsłona walki państwa z mafią. Najgorsze, że ją przegrywamy.

Okazało się, że przestępcy za nic mieli zdrowie i życie ludzkie. Śledczy ustalili bowiem, że mafia zajmowała się transportowaniem i składowaniem odpadów niebezpiecznych w beczkach i pojemnikach o pojemności 1000 litrów.

Trucizna w centrach miast

A gdzie trafiała trucizna? Otóż mężczyźni składowali odpady m.in. na terenie hal w centrach miast, które wynajmowano na tzw. „słupy”

Po zapełnieniu magazynów chemikaliami przestawali płacić za czynsz i zmieniali miejsce działalności. Dopiero wtedy właściciele budynków orientowali się, że w halach mają toksyczne odpady.

Ale to nie jedyne miejsce, gdzie przestępcy ukrywali truciznę. Okazało się, że policjanci znaleźli także odpady w lasach niedaleko zbiorników wodnych.

Z badań jakie przeprowadzili biegli wynika, że odpady, a także sposób ich przechowywania stanowiły zagrożenie dla życia i zdrowia i życia ludzi.

Waldemar Łubniewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Katowicach:
– Zatrzymani zaangażowani byli w proceder nielegalnego gospodarowania odpadami na terenie Gliwic i Wojkowic. Ale ich działalność obejmowała także województwa: śląskie małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie i pomorskie.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania dokumentów oraz prania pieniędzy, za co grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.

Dlatego na wniosek prokuratora sąd aresztował czterech mężczyzn na 3 miesiące. Piąty ma tzw. dozór policyjny.

Nielegalna góra złota

Nie jest to pierwsze zatrzymanie członków mafii śmieciowej, ale też prawdopodobnie nie ostatnie.

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-uderzenie-w-mafie-smieciowa-zatrzymano-11-osob-na-poludniu-p,nId,2915915

Otóż tylko w 2018 r. przestępcy podpalili w Polsce kilkanaście nielegalnych składowisk śmieci. Na składowaniu i paleniu nielegalnych odpadów mafia zarobiła setki milionów złotych.

Jak bardzo intratny jest to biznes warto podać jeden przykład. W październiku ubiegłego roku Centralne Biuro Śledcze Policji aresztowało grupę, która przywoziła śmieci komunalne z Niemiec.

Ale zamiast recyclingu trafiły one na nielegalne składowiska w województwie województwach: łódzkim i wielkopolskim. Na tym interesie, a konkretnie na przewiezieniu 4000 ton śmieci przestępcy zarobili 1,2 mln zł.

Na razie jednak, mimo wysiłków służb, nie wygląda na to, że wygrywamy na tym polu. Niestety.

https://niezalezna.pl/226766-mafia-smieciowa-podklada-ogien-po-co-zyski-liczone-sa-w-milionach

SoH


Fatal error: Call to undefined function get_blog_details() in /home/reporter/public_html/AJ/wp-content/themes/Less-master/index.php on line 280