Strona główna / Koniec z kserowania dowodu i prawa jazdy.

Koniec z kserowania dowodu i prawa jazdy.
2 lipca 2019 | Czas czytania: 1 minuta

Od 12 lipca tego roku za kserowanie dowodu osobistego lub prawa jazdy będzie można trafić na dwa lata do więzienia. Poza tym – koniec z kolekcjonerskim dowodem i prawem jazdy.

Innymi słowy: wypożyczalnie samochodów, sprzętu sportowego oraz inne tego typu firmy od 12 lipca tego roku nie mogą kserować i kopiować: dowodów osobistych, praw jazdy, paszportów, czy dowodów rejestracyjnych klientów.

Ale nie tylko te dokumenty podlegają ochronie. Poza nimi nie wolno również kserować m.in. odpisów z aktów stanu cywilnego czy tytułów wykonawczych wydanych przez sądy.

Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w życie wchodzi przyjęta przed sześcioma miesiącami ustawa, która wprowadza karę dwóch lat więzienia za tego typu działania.

Ustawa w założeniu ma także ukrócić handel tzw. dowodami kolekcjonerskimi. Obecnie nie ma żadnego problemu z zamówieniem w sieci za niewielkie pieniądze repliki dokumentu osobistego czy prawa jazdy.

Jednak od tej reguły są wyjątki. Zakaz nie będzie obowiązywać w salonie operatora telefonii komórkowej lub banku. A to ze względu na regulacje unijne dotyczące walki z np. praniem brudnych pieniędzy.

Oznacza to, że pracownicy banku czy operatora telefonicznego wykonają kopię dokumentu i nie będzie im można odmówić.

Map


Fatal error: Call to undefined function get_blog_details() in /home/reporter/public_html/AJ/wp-content/themes/Less-master/index.php on line 280